جنگل مرس سی با درختانی به قدمت هیرکانی

1396/06/05

بازدید
920

جنگل راش یا مرسی سی در روستای سنگده در دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه قرار دارد و یکی از زیباترین و ارزشمندین مناطق جنگلی ایران می باشد .این جنگل با انبوهی از درختان کهن و با قدمت افرا ، سردار ، توسکا و راش پوشیده شده است. البته درخت راش که در مناطق کم ارتفاع شمال کشور کم یاب است ، پوشش اصلی این جنگل را تشکیل میدهد . برای رفتن به این جنگل زیبا و سرسبز باید از میان درختان انبوه و سر به فلک کشیده و جاده های جنگلی بی نظیر عبور کنید . در این منطقه پیاده روی در طبیعت بسیار لذت بخش است ، گوش دادن به صدای آبشار و طبیعت و استشمام هوای پاک خستگی کار و سفر را از بدن تان به در خواهد کرد . جنگل راش در سال های اخیر بین تورهای یک روزه طرفداران زیادی پیدا کرده است چرا که به دلیل ارتفاع زیاد و وجود درختان راش از هوای خنک و منظره های بدیعی برخوردار است. در واقع برای رسیدن به جنگل راش یا جنگل مرسی سی در دل جنگل آنقدر ارتفاع می گیرید که جنگل را پشت سر گذاشته و به کوهستان و صخره های سر به فلک کشیده ای می رسید. ارتفاع مقصد پیاده روی که چشمه ای زیبا و یک گوسفندسرا است 2300متر می باشد. از آن نقطه چشم انداز بسیار زیبایی از جنگل های سوادکوه در پیش رو وجود دارد که بسیار چشم نواز و برای عکاسی مناسب است.

در این جنگل متراکم  انواع درخت های سربه فلک کشیده چون راش ، توسکا ، ملج ، سردار یا سرخدار و افرا به چشم می خورد . درخت راش که در جلگه نایاب است در این جنگل و در بلندای کوهستان ها به وفور دیده می شود . این درخت زیبا در ارتفاع 2 هزارمتری از سطح هتل یافت می شود .راش درختی است که شاخ و برگ های زیادی دارد و به همین دلیل به نام سایه پسند شناخته می شود . سرمای شدید خیلی زود به نهال جوان آن آسیب می رساند و حتی سرمای بهاره برگ هایشان را نابد می کند ، گرمای تابستان نیز به این درخت حساس و بلند آسیب می زند . راش در مناطق سرد خیلی خوب رشد ندارد و در مناطق گرم نمو بهتری دارد .البته این درخت با ریشه های سطحی برای جنگل هایی با خاک کم عمق و آهکی مناسب تر است . درخت راش در جنگل های وسیع 60-80 سالگی و در فضای باز از 40-50 سالگی بار می دهد . اگر در خاک خوبی باشد هر 5-6 سال یک بار و در آب و هوای نامساعد هر 15 سال یک بار نیز میوه های زیادی می دهد . میوه درخت راش 5-7 درصد روغن دارد ، ارتفاع این درخت می تواند به 35 متر و قطرش به 1 و نیم متر برسد . عمر این درخت نیز بین 200-250 سال است .

درخت راش درخت بسیار ارزشمندی است و در کنار درخت شمشاد از ارزشمندترین درختان جنگل های ایران به حساب می آیند. در واقع درخت راش صنتی ترین درخت جنگل های هیرکانی ست. چوب با کیفیت و بادوام و خوش فرم درخت راش باعث شده که از آن برای ساختن در، پنجره، میز و مبلمان استفاده می شود و البته به عامل مهمی برای نابودی آن تبدیل شودعلاوه بر این در ارتفاعات به دلیل سخت بودن شرایط آب و هوایی تنها درخت راش است که می تواند به خوبی رشد کند و همین مسئله باعث می شود که در نقاطی راشستان های یکدستی به وجود بیاید که بسیار بسیار زیبا هستند و در هنگام مه گرفتگی بسیار راز آلود و ترسناک به نظر برسد. از انتهای فروردین تا آخر پاییز می توان به جنگل راش سفر کرد اما در زمستان کار کمی مشکل می شود و داشتن تجهیزات و امکانات مناسبی برای برف پیمایی لازم است. به تمامی علاقه مندان به تورهای طبیت گردی توصیه می شود که تور یک روزه جنگل راش را از ندهند.