تنگه واشی ، همراه با رودخانه در دل تنگه ای با دیواره های استوار

تنگه واشی ، همراه با رودخانه در دل تنگه ای با دیواره های استوار | 30 تیر 1396

1 روز

تاریخ اجرا : 1396/04/30

نوع تور :   طبیعت گردی یکروزه

منطقه سفر : استان تهران- شهرستان فیروزکوه-روستای جلیزجند

مسافت و شرایط جاده : فاصله ساری تا فیروزکوه:132kmراه آسفالت/از جاده اصلی تا روستای جلیزجند:10km راه آسفالت/ فاصله جلیزجند تا تنگه واشی 4.5km جاده خاکی

تعداد نفرات شرکت کننده :   21 نفر

سفرنامه

صبح زود از ساری به سمت شهرستان فیروز کوه حرکت کردیم و برای پیمایش در دل تنگه ای خنک همراه با حریان روخانه به تنگه واشی آماده شدیم.در 2 کیلومتری جاده فیروزکوه به تهران به سمت روستای جلیزجند پیش رفتیم,روستایی  با دشت ومزارع سرسبز.بعد از عبور از روستا و طی ۴٫۵ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده،  در جایی که محل  شروع پیاده روی تنگه ساوشی است پیاده شدیم. به سمت تنگه  حرکت کرده و لذت پیمایش در رودخانه ای با آب نسبتا سرد  را تجربه کردیم. با گذر از تنگه اول به  دشتی زیبا رسیدیم.استراحت کرده  و صبحانه خوردیم.بعد از صبحانه به سمت  تنگه دوم  حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد, پیش رفتیم.این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا ما  را به خود می‌خواند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب زدیم .در بالای آبشار دشتی زیباست.در آن منطقه ناهار مخورده و راه آمده را دویاره بازگشتیم. و با سوار شدن وسیله نقلیه مان به سمت ساری حرکت کردیم.

توضیحات بیشتر

تنگه واشی یا  تنگه ساواشی(در ترکی به معنی جنگ تنگه) مکانی با جاذبه های گردشگری است. که در حدود ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران می‌باشد. شاید یکی از جذابترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی بهشهر تهران امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و بخصوص در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از موسسه‌های توریستی، اقدام به برگزاری تورهای گوناگونی در این منطقه نموده‌اند که همین امر باعث افزایش شهرت و معروفیت این منطقه شده‌است.این مکان شامل دو تنگه است که تنگه اول به "واشی" و تنگه دوم به "سا" معروف است. در انتهای تنگه دوم آبشاری با ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد. مسیر پیاده روی از ابتدای تنگه اول طی سه بخش انجام می‌شود.بخش اول: مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی (حدود ۲۵۰متر).بخش دوم:راهپیمایی دشت ساواشی (حدود ۱۷۰۰متر).بخش سوم:مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار (حدود ۸۰۰متر).برای رفتن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه-تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی ۱۰ کیلومتر روستای جلیزجند  نمایان می‌گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده‌است. بعد از عبور از روستا و طی ۴٫۵ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا مسافران را به خود می‌خواند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب بزنند.در تنگه واشی گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می‌روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.